Masaż leczniczy jest to zabieg manualny polegający na rytmicznym i systematycznym odkształcaniu tkanek miękkich. Wykonuje się go w celu poprawy komfortu pacjenta, zmniejszenia bólu i napięcia, a także wspomagania procesów gojenia i regeneracji mięśni, powięzi i innych tkanek.
Współcześnie masaż leczniczy oprócz technik masażu klasycznego wykorzystuje takie koncepcje jak: terapię tkanek głębokich, manualny drenaż limfatyczny, pracę na punktach spustowych, rozluźnianie mięśniowo- powięziowe i wiele innych.
Zabieg w zależności od potrzeby może być wykonywany w konkretnej lokalizacji, np. w obrębie obręczy barkowej lub ramienia lub mieć charakter całościowy np. ogniskować się na tkankach miękkich kręgosłupa.
Pozwól sobie na komfort i dobre samopoczucie.
Masaż leczniczy Wrocław
Stres, siedząca praca, nadmierny wysiłek fizyczny – wszystko to może przyczyniać się do nadmiernego spięcia mięśni i otaczających je powięzi. To z kolei wywołuje nie tylko dyskomfort na co dzień, ale często również ból, szczególnie w obrębie kręgosłupa, głowy, barków, ramion czy kończyn dolnych. Może to utrudniać normalne funkcjonowanie, a także wykonywanie różnych czynności oraz uprawiania sportów i czerpania satysfakcji z aktywności fizycznej ogólnie. Jeśli borykasz się na co dzień z podobnym problemem, możesz wybrać się do naszego Centrum Osteopatii we Wrocławiu na masaż leczniczy, w szczególności na ten mięśniowo-powięziowy. Sprawdź, na czym polega i jak może Ci pomóc.Czytaj więcej
Powięź i jej znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu
Nasze mięśnie pełnią wiele funkcji, takich jak poruszanie się i wykonywanie ruchów precyzyjnych. Pozwalają również na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, a także utrzymują narządy wewnątrz organizmu w odpowiednich miejscach. Rzadko jednak, a z pewnością zdecydowanie za mało, mówi się o powięzi. W rzeczywistości zawdzięczamy jej równie wiele i zasługuje ona nie tylko na naszą uwagę, ale także na to, żeby o nią odpowiednio zadbać. Otacza ona mięśnie, a także kości i narządy wewnętrzne. Jest nie tylko składnikiem tkanki miękkiej, ale ciągłą siecią, która roztacza się w obrębie całego ludzkiego organizmu. W przypadku pojawienia się dolegliwości przyczyna może wynikać z zaburzeń f-cji, a nawet czasami uszkodzenia powięzi. Masaż leczniczy, w tym ten powięziowy, może pomóc w normalizacji działania tego ważnego układu.Masaż powięzi Wrocław – na czym polega terapia mięśniowo-powięziowa?
Fizjoterapia pozwala rozwiązać wiele różnych problemów. Wśród nich wymienić można także uszkodzenia i dysfunkcje powięzi. Są to zlokalizowane lub bardziej rozlane ciągi zaburzeń o charakterze napięć, blizn lub sklejeń ograniczających lub zaburzających ruchomość, odżywienie i prawidłowe ukrwienie innych tkanek między innymi nerwów, mięśni, a także naczyń. Za pomocą odpowiedniego masażu leczniczego – w tym przypadku mięśniowo-powięziowego – możesz pozbyć się dyskomfortu, bólu i spięcia – w tym także tego dotyczącego mięśni. Terapeuta wykorzystuje rytmiczne i systematyczne ruchy w celu przywrócenia elastyczności i mobilności w miejscach, w których wyczuwa ograniczenie ruchomości tkankowych , lub w których pacjent zgłasza dyskomfort. Warto też dodać, że nie zawsze miejsce, które wymaga leczenia odpowiada lokalizacji dolegliwości. Należy również wspomnieć, że fizjoterapeuta operuje na granicy bólu, jednak odbywa się to w dogodnych dla pacjenta warunkach. Dzięki temu masaż mięśniowo-powięziowy nie tylko leczy, ale także przywraca komfort poruszania się, a dodatkowo pozwala ciału uwolnić się od nieprzyjemnych boleści.Komu zalecany jest masaż powięzi?
Każdy zabieg ma swoje wskazania i przeciwskazania. Jeśli chodzi o terapię powięzi, jest ona zalecana osobom, które borykają się z bólami o charaktarze przewlekłym i podostrym. Pomaga on również przy bólach napięciowych i wynikających ze sztywności mięśniowej, Może on także pomóc w leczeniu stanów pourazowych i problemów wysiłkowego nietrzymania moczu, zaparć, a także bóli miesiączkowych. Jeśli doświadczasz drętwienia, obrzęku rąk lub nóg oraz ograniczonej ruchomości stawów zapraszamy Cię na masaż leczniczy w naszym Centrum Osteopatica we Wrocławiu.Jakie są przeciwwskazania do masażu powięzi?
Istnieje kilka okoliczności, które uniemożliwiają skorzystanie z terapii powięziowej. Wśród przeciwwskazań wymienić można: zaawansowaną niewydolność serca, ostre stany zapalne skóry i stawów, zwłaszcza w miejscu wykonywania masażu, brak tolerancji bliskiego dotyku lub kontaktu, czynne choroby nowotworowe. Czasami zalicza się do nich także: tętniaki, zmiany dermatologiczne i skłonności do krwotoków. W niektórych z wymienionych przypadków możliwe jest wykonanie masażu leczniczego, jednak wszystko zależy od decyzji terapeuty po przeprowadzeniu wywiadu i badania fizykalnego. Warto również w przypadku wątpliwości zapytać lekarza o rekomendacje.Masaż leczniczy Wrocław – jak przygotować się do masażu powięzi?
Dla osiągnięcia najlepszych efektów ważne jest odpowiednie przygotowanie. Pamiętaj, że masaż leczniczy ma za zadanie nie tylko wspomóc leczenie Twoich powięzi i mięśni, ale także pomóc Ci się uwolnić od bólu, a co za tym idzie w pewien sposób zrelaksować. To szczególnie ważne zwłaszcza dlatego, że najlepsze rezultaty zyskuje się dzięki regularnym i powtarzanym kilka razy zabiegom. To czas dla ciebie, w którym fizjoterapeuta ma za zadanie towarzyszyć ci i kierować całą procedurą przy twojej zgodzie i pełnej współpracy. Przygotuj się najpierw na krótki wywiad i badanie.
Dzięki niemu nasi specjaliści będą mogli postawić diagnozę wstępną i wykluczyć przeciwskazania do wykonania masażu powięziowego. Dopiero wtedy można przystąpić do zabiegu. To część, w której odbywa się cała praca z układem mięśniowym i powięziowym.
Pamiętaj, że terapię wykonuje się przez odkrytą skórę i niezwykle ważne jest ubranie wygodnej, ale niekrępującej bielizny. Oczywiście o ile nie zachodzi konieczność odsłonięcia całego ciała masażysta poprosi jedynie o odsłonięcie okolicy zabiegowej np. kończyny dolnej (w przypadku po urazie stawu kolanowego). Dla najlepszych efektów przyjdź kilka minut przed planowaną sesją, aby odpowiednio przygotować się do niej.